42.gif (7199 bytes)

The following class schedules are for informational purposes ONLY. 
For confirmation of scheduled classes, please refer to the correspondence sent to you by N.E.A.T

click class title for roster

Date

Time

Class Title

Location

June 30, 2018 8:00 A.M. Three Phase Transformer Local Union 1249
June 30, 2018 8:00 A.M. Framing Poles Local Union 1249
July 1, 2018 8:00 A.M. DC Theory Local Union 1249
July 14, 2018 8:00 A.M. Wood Pole Climbing II Test/Framing II Local Union 1249
July 14, 2018 8:00 A.M. Insulate/Isolate/Grounding Local Union 1249
July 21, 2018 8:00 A.M. Personal Protective Grounding Local Union 1249
July 21, 2018 8:00 A.M. Wood Pole Climbing III/Framing II Local Union 1249
August 10, 2018 7:00 A.M. Cable Splicing Mod IV Local Union 1249
August 11, 2018 7:00 A.M. Cable Splicing Mod IV Local Union 1249
August 11, 2018 8:00 A.M. Insulate/Isolate/Grounding Local Union 1249
August 12, 2018 7:00 A.M. Cable Splicing Mod IV Local Union 1249
August 18, 2018 8:00 A.M. Framing Poles Local Union 1249
August 25, 2018 8:00 A.M. Introduction to Underground Local Union 1249

Back to Main Practical Training Classes Page

June 30, 2018            
8:00 A.M.
Three Phase Transformer           
Local Union 1249

Blanding, Wesley
Daniul, Patrick
Gaffney, Kevin
Hall, Steven
Hartnett, Kane
Heil, Alexander
Heise, Ryan
Kinnicutt, John
Nordberg, Brian
Palmatier, Joshua
Philippi, Chance
Sidell, Scot
Stuhlman, Bryan
Wall, Alexander
Woodward, Colby

top


June 30, 2018            
8:00 A.M.
Framing Poles
Local Union 1249

Barrett, Shane
Batchelor, Austin
Besaw, Nathaniel
Born, Michael
Brabaw, Logan
Cummings, Michael
DiGennaro, Christopher
Gardner, Caleb
Gilbert, William
Hayes, Daniel
Helm, Macenzie
Lancor, Colton
Lantry, Tyler
Lewis, Craig
Morhiser, Noah
Nelson, Joshua
Patnode, Carson
Summerson, David

top


July 1, 2018
8:00 A.M.
DC Theory
Local Union 1249

Adams, Ratsienhahiens
Addy, Cal
All, Justin
Anderson, Kyle
Bretherton, Jared
Calabrese, Brian
Calhoun, Dylan
Davis, Kiel
Dombroski, Jacob
Eliopoulos, Geoffrey
Galusha, Justin
Gammack, Benjamin
Green, Matthew
Henderson, Scott
Lehman, Robert
Lyndaker, Corey
Mack, Darryl
Northrop, Kenneth
Putney, Mikael
Rebelo, Morgan
Relf, Connor
Rheome, Chase
Russell, Corey
Schaefer, Joshua
Sexton, Donald
Thomas, Andrew
Torsiello, Michael
Van Dyke, Jamie
Wilson, Brian

top


July 14, 2018
8:00 A.M.
Wood Pole Climbing II Test/Framing II
Local Union 1249

Antonik, Colin
Brabaw, Logan
Carlson, James
Dalton, David
Deruzzio, Daniel
Lantry, Tyler
Lewis, Craig
McGee, Evan
Nelson, Joshua
Pittinaro, Stephen
Proulx, Kyle
Roethel, Ryan
Stone, William
Vredenburg, Joshua
Yuran, Richard

top


July 14, 2018
8:00 A.M.
Insulate/Isolate/Grounding
Local Union 1249

Gaffney, Kevin
Hennekens, Casey
Kroboth, Brian
Laing, Joshua
Laisdell, Tyler
Nicholson, Cory
Phillips, Troy
Rueger, Benjamin
Sexton, Donald
Terpstra, Joseph
Theetge, John
Tierney, Kyle

top


July 21, 2018
8:00 A.M.
Personal Protective Grounding
Local Union 1249

Batchelor, Austin
Besaw, Nathaniel
Boike, Jason
Boldt, Michael
Born, Michael
Cummings, Michael
DiGennaro, Christopher
Gardner, Caleb
Gilbert, William
Hedlund, Dane
Hennekens, Casey
Kroboth, Brian
Laing, Joshua
Laisdell, Tyler
Lantry, Tyler
Morhiser, Noah
Nicholson, Cory
Patnode, Carson
Phillips, Troy
Rueger, Benjamin
Sexton, Donald
Summerson, David
Terpstra, Joseph
Theetge, John
Tierney, Kyle
Vredenburg, Joshua

top


July 21, 2018
8:00 A.M.
Wood Pole Climbing III/Framing II
Local Union 1249

Daniul, Patrick
Gleason, Bryant
Hall, Steven
Hartnett, Kane
Heil, Alexander
Heise, Ryan
Helm, Macenzie
Kinnicutt, John
Lancor, Colton
Nordberg, Brian
Palmatier, Joshua
Philippi, Chance
Sidell, Scot
Stuhlman, Bryan
Trapasso, Mitchell
Wall, Alexander

top


August 10, 2018
7:00 A.M.
Cable Splicing Mod IV
Local Union 1249

Antonik, Colin
Brabaw, Logan
Carlson, James
Dalton, David
Daniul, Patrick
Deruzzio, Daniel
Gaffney, Kevin
Harnett, Kane
Heise, Ryan
Kinnicutt, John
Lantry, Tyler
Lewis, Craig
McGee, Evan
Nelson, Joshua
Wall, Alexander

top


August 11, 2018
7:00 A.M.
Cable Splicing Mod IV
Local Union 1249

Antonik, Colin
Brabaw, Logan
Carlson, James
Dalton, David
Daniul, Patrick
Deruzzio, Daniel
Gaffney, Kevin
Harnett, Kane
Heise, Ryan
Kinnicutt, John
Lantry, Tyler
Lewis, Craig
McGee, Evan
Nelson, Joshua
Wall, Alexander

top


August 11, 2018
8:00 A.M.
Insulate/Isolate/Grounding
Local Union 1249

Batchelor, Austin
Besaw, Nathaniel
Boike, Jason
Boldt, Michael
Born, Michael
Cummings, Michael
DiGennaro, Christopher
Gardner, Caleb
Gilbert, William
Hedlund, Dane
Morhiser, Noah
Patnode, Carson
Summerson, David

top


August 12, 2018
7:00 A.M.
Cable Splicing Mod IV
Local Union 1249

Antonik, Colin
Brabaw, Logan
Carlson, James
Dalton, David
Daniul, Patrick
Deruzzio, Daniel
Gaffney, Kevin
Harnett, Kane
Heise, Ryan
Kinnicutt, John
Lantry, Tyler
Lewis, Craig
McGee, Evan
Nelson, Joshua
Wall, Alexander

top


August 18, 2018
8:00 A.M.
Framing Poles
Local Union 1249

Antonik, Colin
Calhoun, Dylan
Carlson, James
Dalton, David
Deruzzio, Daniel
Heil, Alexander
McGee, Evan
Palmatier, Joshua
Pittinaro, Stephen
Proulx, Kyle
Rebelo, Morgan
Roethel, Ryan
Sexton, Donald
Stone, William
Van Dyke, Jamie
Vredenburg, Joshua
Wall, Alexander
Yuran, Richard

top


August 25, 2018
8:00 A.M.
Introduction to Underground
Local Union 1249

Antonik, Colin
Brabaw, Logan
Carlson, James
Dalton, David
Deruzzio, Daniel
Gaffney, Kevin
Hall, Steven
Hartnett, Kane
Hayes, Daniel
Heise, Ryan
Kinnicutt, John
Nordberg, Brian
Palmatier, Joshua
Sidell, Scot
Stuhlman, Bryan
Wall, Alexander

top



Home Page