42.gif (7199 bytes)

The following class schedules are for informational purposes ONLY. 
For confirmation of scheduled classes, please refer to the correspondence sent to you by N.E.A.T

click class title for roster

Date

Time

Class Title

Location

July 22, 2018 7:00 A.M. Climbing II Test/Framing II Local Union 42 
July 22, 2018 7:00 A.M. Climbing III Test/Framing II Local Union 42 
July 22, 2018 7:00 A.M. DC Theory Local Union 42 
July 22, 2018 7:00 A.M. Insulate/Isolate/Grounding Local Union 42 
July 22, 2018 7:00 A.M. Transformers Local Union 42 
August 19, 2018 7:00 A.M. Climbing III Test/Framing II Local Union 42 
August 19, 2018 7:00 A.M. DC Theory Local Union 42 
August 19, 2018 7:00 A.M. Framing Poles Local Union 42 
August 19, 2018 7:00 A.M. Insulate/Isolate/Grounding Local Union 42 
August 19, 2018 7:00 A.M. Three Phase Transformers Local Union 42 

Back to Main Practical Training Classes Page

July 22, 2018
7:00 A.M.
Climbing II Test/Framing II
Local Union 42

Babinov, Vitaly
Dougherty, Keenan
Frank, Daniel
Howard, Andrew
Jordan, Brian
Schindler, Scott
Williams, Michael
Zoni, Andrew

top

 


July 22, 2018
7:00 A.M.
Climbing III Test/Framing II
Local Union 42

Browning, Hunter
Carasone III, Joseph
Delao, Daniel
Fonicello, Zackary
Koons, Matthew
Lacy, Niall
Mioduszewski Jr., James
Willis, Charles

top

 


July 22, 2018
7:00 A.M.
DC Theory
Local Union 42

Amara, Jamison
Barcsansky, Stephen
Blais, Hunter
Borbas, Brian
Bouchard, Tyler
Brooks, Jason
Capsalors, Michael
Dumas, Eric
Gibson, Derek
Gullakson, Tanner
Hanna, Brian

top

 


July 22, 2018
7:00 A.M.
Insulate/Isolate/Grounding
Local Union 42

Carey, Ryan
Crespo Ortiz, Jomar
Defilippo, Rocco
Evans, Gregory
Franklin, Rhodni
Frattarola, Micheal
Hicks, Douglas
Mastroianni, Ralph
Neubig, Stephen
Overton, Jacob
Rose, Gavin
Sforza, Christopher
Sibiga, Raymond
Sierpinski, Dillon
Smith, Christopher

top

 


July 22, 2018
7:00 A.M.
Transformers
Local Union 42

Albasi, Adam
Beebe, Shannon
Dalton, Kenneth
Ducharme, Matthew
Dupont, Eric
Galeota, David
German, Daniel
Lender, Spencer
Porrovecchio, Austin
Ruesch, Ronald
Samuels, Justin
Sarracco, Brandon
Sorbara, Mark
Zampano, Nicholas

top

 


August 19, 2018
7:00 A.M.
Climbing III Test/Framing II
Local Union 42

Perri, Robert
Poulin, Kyle
Reihl, Mark
Scalise, Nathan
Smith, Jeremiah
Walesczyk, David
Wasilonsky, Alec

top

 


August 19, 2018
7:00 A.M.
DC Theory
Local Union 42

Aprile, Anthony
Canning, William
Dziedzinski, Kyle
Jacques, Michael
Mercier, Andre
Mikulak, Christopher
Peltier, David
Rumley Jr., Gary
Stuart, Chase
Turner, Paul
Valovich, Michael
Wolcott, Brian

top

 


August 19, 2018
7:00 A.M.
Framing Poles
Local Union 42

Babinov, Vitaly
Carey, Ryan
Defilippo, Rocco
Ducharme, Matthew
Evans, Gregory
Frank, Daniel
Neubig, Stephen
Overton, Jacob
Sibiga, Raymond
Smith, Christopher

top

 


August 19, 2018
7:00 A.M.
Insulate/Isolate/Grounding
Local Union 42

Balint, Cheyenne
Benz, Jordan
Cote, Brian
Duba, Nicholas
Dupont, Eric
Dwyer, Joseph
Fahey, Michael
Grano, Daniel
Howard, Andrew
Kozikowski, Christopher
Lender, Spencer
Porrovecchio, Austin
Samuels, Justin
Wells, William
Zoni, Andrew

top

 


August 19, 2018
7:00 A.M.
Three Phase Transformers
Local Union 42

Boroski, Brandyn
Crosby, Nicholas
Dougherty, Keenan
Enders, John
Ferrigno, James
Franklin, Rhodni
Hicks, Douglas
Hollis, Jared
Jordan, Brian
Mastroianni, Ralph
Repeta, Volodymyr
Reynolds II, Eric
Schindler, Scott
Williams, Michael
Zampano, Nicholas

top

 



Home Page